OFFICIÁLNÍ POSTUPY

ANTIGENÍ TESTOVÁNÍ – HRAZENÉ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNOU

Kde najdu oficiální informace MZČR o antigenním testování, hrazeném ze ZP?

Od 18. prosince loňského roku je lze podle mimořádného opatření MZ provést antigenní test jednou za tři dny. Toto testování je použitelné i pro potřeby povinného testování v organizacích.

Víc informací najdete ZDE

Které testy se mohou používat?

Pro testování se mohou používat antigenní testy, pro které vydalo Ministerstvo zdravotnictví výjimku podle § 4 odst. 8 nařízení vlády č. 56/2015 Sb.

Seznam antigenních testů najdete ZDE

Kdo může antigenní test provádět s úhradou ZP?

Plošné testování prostřednictvím antigenních testů ve smyslu mimořádného opatření probíhá v garantované síti antigenních odběrových center (dále jen též „AOC“) a dále v sekundární síti AOC u dalších poskytovatelů zdravotních služeb doplňujících garantovanou síť AOC.

Seznam odběrových míst najdete ZDE

Jak je zajištěna úhrada antigenního testu prostřednictvím AOC?

Úhrady antigenních testů jsou nastaveny tak, že si antigenní testy nakupují jednotliví poskytovatelé zdravotních služeb sami (AOC) a provedený výkon plošného testování osob vykazují zdravotní pojišťovně pojištěnce. V ceně výkonu 350 Kč je zakalkulována práce zdravotnického pracovníka, odběr biologického materiálu, jeho zpracování, vyhodnocení testu a veškerý spotřebovaný materiál včetně použitého antigenního testu a spotřebovaných osobních ochranných prostředků. Sám občan si neplatí nic.

Více informací najdete ZDE

Jak se postupuje při pozitivním výsledku antigenního testu

Testované osoby, které nemají příznaky onemocnění a jsou otestovány antigenním testem, dostanou v krátkém časovém odstupu informaci, zda je jejich výsledek negativní (nejsou infikováni koronavirem), nebo pozitivní. Pokud je výsledek antigenního testu pozitivní, je zpravidla ihned na místě indikováno ověření dalším, přesnějším vyšetřením (žádanka na PCR test). Testovaný tedy neprodleně musí podstoupit odběr biologického materiálu pro účely RT-PCR testu, analýza je následně provedena v laboratoři. Do doby výsledku PCR testu musí testovaná osoba dodržovat pravidla izolace. Informaci o výsledku testu dostane praktický lékař testované osoby a při potvrzené pozitivitě proběhne i tzv. trasování (dohledání kontaktů).

SAMOTESTOVÁNÍ VE FIRMÁCH

Kde najdu informace o samotestování ve firmách?

Přehledně je popsán Průvodce samotestováním ve firmách na stránkách MPO:

Více informací najdete ZDE